Sosyal Medya’nın en popüler ikinci kuşu: Bun Bird

15 04 2010


Günde ortalama 30 milyon tweetin girildiği bir ortamda Bun Design sosyal medyaya Bun Bird kuşuyla güçlü bir giriş yaptı. Bunu yaparken de karakter iletişimini kullanıyor ve Facebook, twitter ve friendfeed’te Bun Bird kuşunu öttürüyor.
Bun Bird de kendini şu şekilde tanımlıyor:

Ben Bun Design ın interaktif çizgi karakteriyim. Diğer çizgi karakterlerden farklı olarak insanlarla tanışıyorum ve konuşuyorum 😉

Buradaki amacım potansiyel yaratıcı kişileri ve yaratıcı işleri ortaya çıkartmak, değer katmak. Bu sebeple arkadaşlarımı davet edebileceğim çeşitli projeler geliştiriyorum veya yaratıcı işlerini fark ettiğim arkadaşlarıma proje tekliflerinde bulunuyorum. Sizinde yaratıcı bir yönünüz varsa benimle arkadaş olabilir ve projelerimden haberdar olabilirsiniz ya da ilginizi çekiyorsa benimle bağlantıya geçip yaratıcı fikirlerinizi yollayabilirsiniz.

Yolladığınız fikirleri Bun Design Studio yaratıcı ekibi ile paylaşıyorum, onlar nasıl beraber birşeyler yapabilirize bakıp sizinle temasa geçiyorlar.

WORK & PLAY

Bu kurgu doğrultusunda Bun Bird kişilerle sahip olduğu özgün karakter ve dil ile iletişim kuruyor, arkadaşlar ve takipçiler ediniyor. Sempatik bir şekilde konuşmalar gerçekleştiriyor ve gündemi takip ediyor.

Hatta hiç de boş durmuyor ve twitter’dan yarışmalar gerçekleştiriyor(örnek: 8 Mart Kadınlar Günü). Bunun için de belirli saatlerde kadınlara özel sorduğu sorularla cevaplar toplamış ve ödüller dağıtmış. Bu arada Bun Bird’ü twitter’da 700’e yakın kişi takip ediyor. Twitter için önemli bir rakam!

Facebook’ta ise Bun Bird sahip olduğu profil üzerinden şimdiden 1215 arkadaşa sahip durumda ve çoğu tasarımla ilgilenen ve etki gücü yüksek kişiler.
Bu arada Bun Bird’e mağazalardaki ürünlerde de rastladığımızı söylemeden geçemeyeceğim: Bun Bird Şemsiye

Bun Design’ın genel iletişimini sağladığı facebook hayran sayfasını da o hareketlendiriyor ve yönlendiriyor.
Bun Design, facebook fan sayfası üzerinden bu süreç içerisinde çeşitli mikro kampanyalar da kurguluyor. 1234., 2345. ve 3456. hayran ve onu davet edene özel ödüllerle mevcut üyeler üzerinden yeni kişileri kendi komünitesine dahil ediyor. Bunda da çok başarılı olarak 1 ay içerisinde facebook sayfası 4.500 hayrana ulaşmış. Hem de ekstra bir reklam bütçesi ödemeden!

Buna ek olarak bazı yeni ürünlerini üretmeden önce hayranlarının da görüşlerini ve beğenilerini alarak üretime geçmiş. Bu da gelecekte sosyal medyadan gelen taleplerin üretim süreçlerine kadar etkisini gösterebileceğinin en güzel kanıtlarından biri.

Sırada friendfeed’te bir kampanya yapacaklar diye düşünürken, Bun Design yöneticileri sosyal medya ajansının yönlendirmesiyle bizi şaşırtıyor ve karşımıza foursquare’i ilk kullanan marka olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor. Bunsquare adı verilen kampanyayla da lokasyon bazlı yapılacak çok farklı seçenekteki çalışmaların önününü kapsamlı bir proje dahilinde açmış bulunuyor. Buradaki stratejik yaklaşım da şirketin hem internette ve sosyal medyada güçlü bir şekilde yer alması hem de mağazalarının tanıtımı ile lokasyona destek sağlanmasıdır. Bu çalışmaları da ajansımız Dekatlon Buzz ile yapıyor.

Bundan sonra da farklı ve inovatif sosyal medya yaklaşımıyla Bun Design sosyal medyada konuşmaya devam edecek. Bir sonraki yazımda da Bunsquare ve markaların lokasyon bazlı sosyal medya çalışmalarındaki yol haritasından bahsedeceğim.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

4 responses

16 04 2010
hakan sidali

BunBird’ ün eski bir arkadaşıyım. Hep sempatik ve hareketliydi ama son zamanlarda faydalı, fikir üreten ve hayata geçiren bir celebrity olmaya başladı. Soğuk marka iletişimine getirdiğin yeni soluk için teşekkürler BunBird.
Sana da paylaştıkların için teşekkürler Samet

16 04 2010
Samet Ensar SARI

interaktif bir marka karakteri olarak karşımıza çıkması gerçekten başarılı
bir örnek olabileceğini gösteriyor. Bu tip örneklerin de artacağı kesin..

Rica ederim Hakan Abi

16 04 2010
hakan sidali

Çatlak t- funny de güzel…

16 04 2010
Samet Ensar SARI

ona başka bir zaman değineceğim 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: